Track 1. Air Traffic Management (ATM)

Track Chair: Thomas Prevot (Uber Elevate, U.S.A.) Email: tprevot@uber.com

Track Co-Chair: Parimal H. Kopardekar (NASA, U.S.A.) Email: parimal.h.kopardekar@nasa.gov

Track Technical Program Committee:

Brian Baxley (NASA, U.S.A.)

Todd Callantine (San Jose State University/NASA, U.S.A.)

Christopher Desenti (MITRE, U.S.A.)

Tamsyn Edwards (San Jose State University/NASA, U.S.A.)

Billy Josefsson (LFV, Sweden)

Parimal Kopadekar (NASA, U.S.A.)

Alexander Kuenz (DLR, Germany)

Paul Lee (NASA, U.S.A.)

Sherri Magyarits (FAA, U.S.A.)

Joey Mercer (NASA, U.S.A.)

Amy Pritchett (Georgia Institute of Technology, U.S.A.)

Philip Smith (Cognitive Systems Engineering and Design, U.S.A.)

Peter Stütz (Bundeswehr University Munich, Germany)

Savita Verma (NASA, U.S.A.)

Shannon Zelinski (NASA, U.S.A.)

 

Track 2. Communications, Navigation, and Surveillance (CNS)

Track Chair: Michael Schnell (DLR, Germany) Email: Michael.Schnell@dlr.de

Track Co-Chair: Bryan Barmore (NASA, U.S.A.) Email: bryan.barmore@nasa.gov

Track Technical Program Committee:

Rafael Apaza (NASA, U.S.A.)

Randall Bone (MITRE, U.S.A.)

Nickolas Demidovich (FAA, U.S.A.)

Nico De Gelder (NLR, Netherlands)

Snjezana Gligorevic (Aachen University, Germany)

Thomas Graeupl (DLR, Germany)

Joachim Hochwarth (Honeywell, U.S.A.)

Robert Kerczewski (NASA, U.S.A.)

David Matolak (University of South Carolina, U.S.A.)

Leila Ribeiro (MITRE, U.S.A.)

Gregory Saccone (Boeing, U.S.A.)

Kurt Swieringa (NASA, U.S.A.)

David Thipphavong (NASA, U.S.A.)

Chris Wargo (Mosaic ATM, U.S.A.)

Lesley Weitz (MITRE, U.S.A.)

 

Track 3. Unmanned Aircraft Systems (UAS)

Track Chair: Maarten Uijt de Haag (Ohio University, U.S.A.) Email: uijtdeha@ohio.edu

Track Co-Chair: Bernd Korn (DLR, Germany) Email: Bernd.Korn@dlr.de

Track Technical Program Committee:

Akshay Bharadwaj (Ohio University, U.S.A.)

Evan Dill (NASA, U.S.A.)

Dagi Geister (DLR, Germany)

Jaewoo Jung (NASA, U.S.A.)

Eric Mueller (NASA, U.S.A.)

Adam Schultz (Ohio University, U.S.A.)

Gunnar Schwoch (DLR, Germany)

Erik Theunissen (NDA, Netherlands)

Steve Young (NASA, U.S.A.)

Zhen Zhu (East Carolina University, U.S.A.)

  

Track 4. Integrated Modular Avionics (IMA)

Track Chair: Todd Lovell (Raytheon, U.S.A.) Email: Todd_Lovell@raytheon.com

Track Co-Chair: Steve VanderLeest (DornerWorks, U.S.A.) Email: Steve.VanderLeest@dornerworks.com

Track Technical Program Committee:

Björn Annighöfer (University of Stuttgart, Germany) 

Andy Bellis (UTAS, U.S.A.)

Thomas Gaska (Lockheed Martin, U.S.A.)

Martin Halle (TUHH, Germany)

Larry Kinnan (retired, U.S.A.)

Emmanual Letsu-Dake (Honeywell, U.S.A.)

Laurence Mutuel (Sierra Nevada Corp, U.S.A.)

Harold Tiedeman (Rockwell Collins, U.S.A.)

Antonios Tsourdos (Cranfield University, U.K.)

Joe Wlad (Verocel, U.S.A.)

 

Track 5. Human Factors (HF)

Track Chair: Jessica L. Nowinski (NASA, U.S.A.) Email: jessica.l.nowinski@nasa.gov

Track Co-Chair: Scot Campbell (MIT, U.S.A.) Email: secampbe@gmail.com

Track Technical Program Committee:

Amy Alexander (MIT, U.S.A.)

Michael Feary (NASA, U.S.A.)

Jon Holbrook (NASA, U.S.A.)

Jeffrey Homola (NASA, U.S.A.)

William Kaliardos (FAA, U.S.A.)

Hayley Reynolds (MIT, U.S.A.)

Adan Vela (University of Central Florida, U.S.A.)

 

Track 6. Cyber, Systems, and Software (CSS)

Track Chair: Krishna Sampigethaya (United Technologies Research Center, U.S.A.) Email: sampigrg@utrc.utc.com

Track Co-Chair: Charles J. Sheehe (NASA, U.S.A.) Email: charles.j.sheehe@nasa.gov

Track Technical Program Committee:

Erik Blasch (AFRL, U.S.A.)

Genshe Chen (Intelligent Fusion Tech., Inc., U.S.A.)

Ryan Gerdes (Virginia Tech, U.S.A.)

Robert Hickey (Department of Homeland Security, U.S.A.)

Daniel Johnson (Honeywell, U.S.A.)

Rainer Koelle (EUROCONTROL, Belgium)

Nicolas Larrieu (Ecole Nationale de l'Aviation Civile, France)

Vincent Lenders (Armasuisse, Switzerland)

Jan Leuchter (University of Defense, Czech Republic)

Ivan Martinovic (University of Oxford, U.K.)

Kristin Yvonne Rozier (Iowa State University, U.S.A.)

Damien Sauveron (Limoges University, France)

Dan Shen (Intelligent Fusion Tech., Inc., U.S.A.)

Zhonghai Wang (Intelligent Fusion Tech., Inc., U.S.A.)

 

Track 7. Special Topics (ST)

Track Chair: Sergio Torres (Leidos, U.S.A.) Email: Sergio.Torres@leidos.com

Track Co-Chair: Khanh Pham (AFRL, U.S.A.) Email: khanh.pham.1@us.af.mil

Track Technical Program Committee:

Jesper Bronsvoort (Airservices Australia, Australia)

Enrique Casado (Boeing Research and Technology Europe, Spain)

Javier I. Lopes Leones (Boeing Research and Technology Europe, Spain)

Greg McDonald (Airservices Australia, Australia)

Hok K. Ng (NASA, U.S.A.)

Henry Tran (Leidos, U.S.A.)

Antonios Tsourdos (Cranfield University, U.K.)

Christina Young (FAA, U.S.A.)